Dzień głośnego czytania.

Aktualności - Aktualności

"Sięgnij po książkę! Książka czeka."
Dwunasty raz w naszej szkole zorganizowaliśmy Dzień Głośnego Czytania

 

, który przypada 29 września i jest obchodzony od 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
Dzień Głośnego Czytania rozpoczęto krótkim wprowadzeniem wygłoszonym do społeczności szkolnej przez szkolny radiowęzeł.
Organizator imprezy Anna Gawińska przypomniała uczniom o tym, iż jedną z podstawowych umiejętności, którą nabywają w szkole jest niewątpliwie czytanie. Umiejętność ta rozwija język, język z kolei stanowi podstawę myślenia, w tym także matematycznego. Czytanie otwiera dostęp do skarbnicy ludzkiej myśli i wiedzy. Słowami wiersza Hanny Łochockiej zaprosiła do sięgnięcia po książkę, która czeka na każdego.
Dzień ten, stał się kolejną okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, które zaprezentowały uczennice kl. IV – Karolina Wiśniewska i Wiktoria Trzcińska wg Szwedzkiej Akademii Literatury Dziecięcej.
Następnym punktem obchodów Dnia Głośnego czytania było głośne czytanie przez rodziców oraz p. kierownik biblioteki publicznej Jolantę Kłosińską uczniom klas I – III .
Rodzice, którzy zaangażowali się w głośne czytanie dzieciom:
Kl. II A - p. M. Szulecka- Bajka o małej myszce M. Molickiej
Kl. II B – p. M. Jeżewska - Złoty arbuz  Bolesław Zagała.
Kl. III A -  p. I. Nowakowska - Złoty arbuz  Bolesław Zagała.
Kl. III B - p. I. Nowakowska - Złoty arbuz  Bolesław Zagała.
Pani Jolanta Kłosińska przybliżyła uczniom wszystkich klas legendę ,, Wiano Świętej Kingi”
Celem głośno czytanych utworów było:
•    Określanie dobrych i złych cech oraz zachowań ludzi np. troska, pomoc, dobroć, wsparcie, szczerość prawda, hojność, kłamstwo, podstęp, chytrość itp.
•    Uświadomienie potrzeby przyjaźni;
•    Kształtowanie umiejętności odnajdywania i nazywania cech prawdziwej przyjaźni (przyjaciela);
•    Rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
Dzieci świetnie zrozumiały treść zaprezentowanych  opowiadań oraz zawarte w nich nauki i wartości, następnie wykonały prace plastyczne związane z treścią utworów.
Uczniowie kl. II A w tym dniu otrzymali wiersze o Polsce autorstwa Anny Paszkiewicz z książki ,, A to Polska właśnie”, których nauczą się pięknie czytać i zaprezentują je na spotkaniu w bibliotece publicznej.
Obchody Dnia Głośnego Czytania zakończyła p. kierownik Biblioteki Publicznej w Łęgu Probostwie Jolanta Kłosińska, która zwróciła się do wszystkich uczniów ( szkolny radiowęzeł) na istotną rolę czytania w budowaniu więzi między rodzicem, a dzieckiem. Fragmentem powieści pt.:,, Dwa serca do płaczu” Mileny Trziszki zachęciła do poznania losów Wiktorii, nastolatki, która czuje się kimś niepotrzebnym, zbędnym, kogo inni nie dostrzegają.
Mamy nadzieję, że dzieci i młodzież skorzystają z zaproszenia ,, Sięgnij po książkę! Książka czeka” i  chętnie będą czytać w długie jesienne wieczory.
Anna Gawińska
Jolanta Kłosińska

 

 

 

 

 

 
free poker